medycyna estetyczna Jozefow

Kiedy znamię oszpeca i jest niebezpieczne?

Niektórym dodają urody, dla innych są największym kompleksem, a czasem okazują się wręcz niebezpieczne dla zdrowia. Pieprzyki, znamiona, przebarwienia czy brodawki nie zawsze są mile widzianymi gośćmi na naszej skórze. Czy warto się zatem ich pozbyć?

Oszpecające znamię

Akceptacja swojego wyglądu to pierwszy krok do polubienia własnej osoby i nabrania pewności siebie. Zdarza się jednak, że odnajdujemy w sobie coś, co staje nam na drodze do osiągnięcia tego celu. Często powodem kompleksów są widoczne, duże pieprzyki, przebarwienia czy brodawki. Można oczywiście dokładać wszelkich starań aby wytłumaczyć sobie, że znienawidzony pieprzyk dodaje nam uroku, albo starać się go ignorować. Jednak jeśli okaże się to za trudne, można pożegnać się ze znamieniem raz na zawsze, trwale je usuwając.

Pieprzyk – pamiątka z wakacji

Niemal każdy człowiek rodzi się z jakimś znamieniem albo pieprzykiem, a kolejne lata życia przysparzają ich jeszcze więcej. Lato, a konkretniej duża liczba dni, w których przebywamy na słońcu to przyczyna powstawania na naszej skórze piegów i kolejnych pieprzyków. Promienie ultrafioletowe, które docierają do nas od słońca są powodem uaktywnienia się melanocytów, komórek pigmentowych odpowiedzialnych za opaleniznę. Zatem oprócz pięknej, brązowej cery możemy dodatkowo odnaleźć na swojej skórze kilka nowych znamion. Nie jest powód do zmartwień, o ile wszystkie nasze pieprzyki wyglądają tak jak zazwyczaj, nie rosną gwałtownie, nie ropieją ani się nie łuszczą i mają łagodny, owalny kształt. W przeciwnym razie należy zgłosić się do dermatologa, aby skonsultował zmiany skórne. Jest to szczególnie ważne, jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka. Zagrożone niebezpiecznymi zmianami są przede wszystkim osoby, które mają:

  • Włosy w kolorze jasnego blondu bądź rude
  • Niebieskie oczy
  • Jasną karnację
  • Wiele znamion
  • Przebyte oparzenia słoneczne

Jeśli pojawi się zatem niepokojąca zmiana, najlepszym rozwiązaniem jest jej usunięcie, które pomoże zapobiec wystąpieniu Czerniaka – złośliwego nowotworu skóry.

Czego warto się pozbyć?

Nie tylko pieprzyki mogą oszpecać nasze ciało i zarazem być niebezpieczne dla zdrowia. Do tej grupy zmian należą również wszelkiego rodzaju włókniaki, brodawki, kurzajki, torbiele czy tłuszczaki. W przypadku ich wystąpienia warto skonsultować się ze specjalistą w kwestii zagrożenia dla zdrowia. Nie są to również zmiany, które dodają nam uroku, są o wiele bardziej inwazyjne dla wyglądu, a co za tym idzie, częściej usuwane.

Jak pozbyć się zmiany skórnej?

Kiedy już decyzja o pozbyciu się znamienia zostaje podjęta, pojawia się pytanie gdzie się zgłosić, czy potrzebna jest operacja i czy zabieg jest bolesny. Niebezpiecznej zmiany można pozbyć się w klinice medycznej zajmującej się dermatologią. Klinika medyczna Anlaya Day Spa oferuje swoim pacjentom dwie metody usunięcia niechcianej zmiany:

  • Zabieg elektrokoagulacji
  • Zabieg chirurgiczny

Elektrokoagulacja to zabieg, to którego wykorzystuje się wysoką częstotliwość prądu. Mimo tego, jak groźnie to brzmi jest to zabieg zupełnie bezpieczny, a pacjent zostaje odpowiednio znieczulony aby nie poczuć bólu. Metoda ta polega na uszkodzeniu i ścięciu struktur białkowych. Metodę tę stosuje się również przy depilacji niechcianego owłosienia oraz przy zabiegach zamykania rozszerzonych naczynek. Zabieg chirurgiczny jest tradycyjną metodą w której używa się skalpela. Jest jednak bardziej polecany przy zmianach, wobec których istnieje ryzyko nowotworu złośliwego. Wycięty fragment bowiem nadaje się do tego, aby przebadać jego strukturę pod kątem czerniaka.